Оцінка вартості родовища
Що таке оцінка комерційної вартості родовищ корисних копалин? Прийняття рішення про інвестиції в розвиток конкретного проєкту.
Що таке оцінка комерційної вартості родовищ корисних копалин?
В Україні існує поняття геолого-економічної оцінки родовищ , процедура обрахунку якої регламентується відповідними нормативними документами і яка виконується після виконання певного етапу геологорозвідувальних робіт (дивись розділ «розвідка родовищ»).
Така оцінка, наприклад , подібна існуючій в будівництві (коли його вартість розраховується за нормами ДБН) та інших галузях. Водночас , оцінка родовищ за нормативними документами хоч і є необхідною для багатьох державних регулюючих і контролюючих установ, але вона, як правило, не відображає реальної комерційної вартості вашого проєкту.
10
24
400+
Для чого потрібна оцінка комерційної вартості родовищ?
У вітчизняних умовах оцінка комерційної вартості родовищ необхідна для:
Прийняття рішення про інвестиції в розвиток конкретного проєкту. За даними розвідки родовища, яка виконана не вами, протоколу ДКЗ для родовищ розвіданих в попередні роки за кошти держави, офіційному техніко-економічному обґрунтуванню, купівлі спецдозволу на аукціоні все може виглядати доволі привабливо. Однак, якщо в наш час не менше одного мільйона доларів необхідно для освоєння навіть невеликого родовища, то краще замовити і отримати експертний висновок незалежної фахової компанії, яка не зацікавлена в отриманні ваших інвестицій і здатна визначити достовірність даних розвідки, якість та кількість корисної копалини на визначеній ділянці надр і, в цілому, фінансову цінність проєкту.
Така ж оцінка необхідна при здійсненні угод купівлі – продажу гірничого бізнесу або родовища (компанії – власника спецдозволу на ділянку надр).
Незважаючи на те, що продавець та покупець можуть самостійно визначити ціну угоди, незалежна оцінка родовища, прав на його розробку дає змогу встановити реальну ринкову вартість об’єкту продажу. Незалежна оцінка дозволяє впевнити осіб, інтереси яких може зачіпати угода купівлі – продажу родовища (акціонери підприємства, наглядова рада тощо), що ця угода була виконана добросовісно, кожний учасник угоди діяв в інтересах своєї сторони та був обізнаний про реальну коньюктуру ринку, реальну ринкову вартість родовища, прав або ліцензії – спецдозволу на ділянку надр або родовища і вартість подібних проєктів.
Отримання позичкового фінансування, кредиту, або дольової участі інвестора.
З метою визначення початкової вартості акцій при приватизації підприємства або при продажу акцій на ринку цінних паперів.
Як показує наша практика, в більшості випадків результати перевірки дають нашим клієнтам аргументи, за допомогою яких заявлена початкова ціна купівлі бізнесу може бути істотно знижена. Досить часто, за результатами перевірки, приймається рішення про відмову у придбанні того чи іншого родовища або гірничого бізнесу.